olsza czarna

  • bot.  drzewo o rozłożystej koronie, mające korę ciemnoszarą, pękającą, liście koloru zielonego, faliste, kwiaty zebrane w kotki, wytwarzane jeszcze przed zimą, najpierw w kolorze czerwonawym, a podczas kwitnienia, odbywającego się od lutego do kwietnia, w kolorze zielonkawym, występujące prawie na całym obszarze Europy, na niektórych obszarach Azji i w północno-zachodniej Afryce;  Alnus glutinosa 
  • CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat roślin

    drzewa i krzewy

  • hiperonimy:  drzewo
    • okazy; sadzonki olszy czarnej
    • posadzić olszę czarną
  • Dwie kobiety o ciężkich, nieprzejednanych spojrzeniach twierdziły, że według zatwierdzonego projektu oba budynki miały być inaczej usytuowane na działce. W miejscu gdzie Renia zrobiła fundamenty, do niedawna miała rosnąć kolonia brzóz brodawkowatych, olszy czarnej oraz cenny, kilkudziesięcioletni dąb.

    źródło: NKJP: Mariusz Ziomecki: Lato nieśmiertelnych, 2002

    Przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich, konsulatu USA mieli sporo pracy - musieli posadzić aż trzydzieści drzewek - w tym 16 sztuk jarzębu pospolitego, 12 brzózek brodawkowej i jedna olsza czarna oraz klon, a także 20 sztuk krzewów kaliny koralowej.

    źródło: NKJP: (ana): Zieleń w śniegu, Gazeta Krakowska, 2003-04-09

    Są to zazwyczaj jednogatunkowe lasy zbudowane przez olszę czarną; tylko nielicznie występować może jesion, a na północy – brzoza omszona i świerk [...].

    źródło: NKJP: Alicja Krzymowska-Kostrowicka: Geoekologia turystyki i wypoczynku, 1997

    W Nadleśnictwie Lubichowo posadzono w tym roku 150 ha lasów. W 80 proc. są to sosny, w pozostałych 20 proc. brzozy, olsze czarne i buki.

    źródło: NKJP: (Rob.): Posadzili drzewa, Dziennik Bałtycki, 2011

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny:  olsza ,  czarna 
Data ostatniej modyfikacji: 08.10.2014