Wokół śmierci siedemnastoletniej Zosi, którą prawdopodobnie też zabrała cholera, osnuta jest legenda o Bielicy. Zosia miała się zakochać w biednym chłopcu. Rodzice, by uniknąć mezaliansu, chcieli ją wydać za starszego, bogatego człowieka. Ubraną w ślubne szaty zaprowadzono do sali królewskiej, by poznała przyszłego męża. Po spotkaniu z nim Zosia poprosiła matkę, by przed ślubem pozwoliła jej pomodlić się w zamkowej kaplicy. Po drodze wbiegła na zegarową wieżę i rzuciła się na dziedziniec. Dziś jako Bielica pojawia się na murach. Jest to jednak biała dama z gatunku komercyjnych, bo jej obecność wymaga uiszczenia stosownej opłaty w zamkowej kasie.
źródło: NKJP: Joanna Podgórska: Lepszy bruk niż taki ślub, Polityka, 2006-08-26
Noworocznego poloneza poprowadziła pisarka Maria Nurowska wraz z „panem na zamku” Zygmuntem Kwiatkowskim, zaś w postać białej damy wcieliła się Miss Polonia '91 Karina Wojciechowska. Nowy Rok powitano dwunastoma salwami i pokazem sztucznych ogni.
źródło: NKJP: Maria Nurowska: Księżyc nad Zakopanem, 2006
Proszę o dowód na istnienie wodnika, krasnali, smoków, wampirów, duchów, białych dam, czarnoksiężników, skrzatów, duchów w garderobie mojej babci
źródło: NKJP: Internet
Organizatorzy przygotowali happeningi plastyczne pod hasłem: Legend myślenickich czas; pokazy walk rycerskich, w których uczestniczyli amatorzy. Były baszty i straszydła, topiono ziarnko grochu w Rabie, po plaży krążyły Białe Damy i straszydła zamkowe.
źródło: NKJP: (anka): Damy i śmiałkowie bawili się i walczyli na Zarabiu, Gazeta Krakowska, 2006-07-10