od rana do wieczora

od rana do nocy

  • przez całe dni
    • od rana do nocy
    • od świtu do nocy
  • KATEGORIE FIZYCZNE

    Cechy i właściwości czasu

    upływ czasu

    • harować, pracować; zajmować się czymś; biegać; siedzieć; uczyć się; trwać; tętnić (życiem) od rana do wieczora
    • zabiegany, zajęty od rana do wieczora
  • Wizyty te przyniosły obraz mężczyzny słabo zaangażowanego w rodzicielstwo, bardzo zajętego swoją firmą, przebywającego praktycznie od rana do wieczora poza domem i ograniczającego się w kontaktach z córką do formy niedzielnego spaceru [...].

    źródło: NKJP: Małgorzata Kościelska: Niechciana seksualność czyli o ludzkich potrzebach osób niepełnosprawnych intelektualnie, 2004

    Tutaj latem tętni życie Sopotu od rana do wieczora. Wśród kawiarnianych ogródków, lodziarni, straganów z przeróżnymi uciechami podniebienia (polecam pyszne obfite gofry z bitą śmietaną i owocami) swoje dzieła prezentują „artyści”: malarze, mimowie, pieśniarze, kuglarze i połykacze ogni.

    źródło: NKJP: Tomasz Mucha: Molo, Opera Leśna, Grand Hotel czy deptak Monciak – to turystyczne atrakcje Sopotu, Trybuna Śląska, 2004-08-21

    Brudzą i brudzą, armia sprzątaczek mogłaby myć i szorować, i zamiatać od rana do nocy, a zaraz znów by było nabrudzone. Co za życie.

    źródło: NKJP: Małgorzata Musierowicz: Dziecko piątku, 1993

    Zabiegana od rana do nocy, nawet nie zdąży sobie uświadomić, że stała się kimś innym. Że niewiele ją już łączy z tą dwudziestolatką, która miała tyle wspaniałych pomysłów na życie.

    źródło: NKJP: Ewa Cechnicka: Znak Anny, 1997

    Mój ojciec ma sklep, różnie o nim gadają, że kabzę nabija, zdziera skórę z ludzi. A ja go szanuję. Tyra od świtu do nocy, podatki płaci wysokie, nie oszukuje nikogo.[...] I pluję na tych, co go obmawiają.

    źródło: NKJP: Aleksander Minkowski: Szaleństwo Majki Skowron, 1972

    Rodzina państwa Matejków mieszkała w szesnastowiecznej kamieniczce przy ulicy Floriańskiej w Krakowie. Od świtu do nocy rozbrzmiewała w niej muzyka i gwar młodych głosów, bo pan Franciszek Matejko był nauczycielem muzyki.

    źródło: NKJP: Małgorzata Łopuszyńska Ratyna, Ewa Kołodziejczyk: „Pod pędzlem Matejki historia ożywa...”, Wychowawca, 2009-07

  • typ frazy: fraza przysłówkowa

    ndm
Data ostatniej modyfikacji: 28.09.2017