prawem kaduka

  • książk.  bezprawnie, nie mając ku temu żadnych podstaw
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Zasady współżycia społecznego

    zachowania i wyrażenia nieakceptowane społecznie

    • zagarnąć, zagrabić, zająć coś prawem kaduka
  • [...] Gdy tenże wrócił dziś po kilkutygodniowej nieobecności do Tulearu, zastał swe mieszkanie okupowane prawem kaduka przez Amerykanina, swój samochód przez niego przywłaszczony, swe ubrania gdzieś wyrzucone.

    źródło: NKJP: Arkady Fiedler: Madagaskar okrutny czarodziej, 1969

    Żywiłem tak silne poczucie wspólnoty, solidarności z braćmi moimi, że kęs chleba z jajecznicą na kiełbasie utkwił mi w ustach, nie mogłem
    go przełknąć, gdy pomyślałem, że prawem kaduka wyróżniono mnie spośród moich towarzyszy. Nie mogłem spożywać tego, czego oni na stołach nie uświadczą.

    źródło: NKJP: Jerzy Krzysztoń: Obłęd, 1983

    [...]. następny nieprzyjazny krok Prus, które otrzymały, w wyniku rozbiorów, znacznie mniejsze tereny niż Austria i Rosja i nie zważając na protesty państw europejskich, a zwłaszcza Rosji, próbowały zajmować niektóre tereny przygraniczne prawem kaduka, rzekomo tropiąc ludzi próbujących przekraczać granicę prusko-polską.

    źródło: NKJP: Marek Jarosz: Déja vu i inne opowiadania, 2003

    To dwie kościelne organizacje, które prawem kaduka zostały zagarnięte przez osoby świeckie – twierdzi kanclerz kurii [...].

    źródło: NKJP: Filip Ratkowski: Bunt świeckich, Gazeta Krakowska, 2007-03-12

  • typ frazy: fraza przysłówkowa

    ndm
  • Słowo  kaduk  w dawnej Polsce oznaczało spadek pozostawiony bez dziedzica i bez testamentu, który w związku z tym przypadał władcy.

Data ostatniej modyfikacji: 23.10.2015