-
1.a
bot. powszechnie spotykana roślina o długich łodygach, jajowatych liściach z pęcherzykami wypełnionymi olejkami eterycznymi i żółtych kwiatach z długimi pręcikami, stosowana w ziołolecznictwie; Hypericum perforatum -
Używana też forma skrócona: dziurawiec .
-
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat roślin
rośliny leśne i łąkowe -
hiperonimy: roślina
-
- kwiaty, liście, ziele dziurawca zwyczajnego
-
O leczniczych właściwościach rośliny decydują zawarte w nim substancje, które mają m.in. działanie przeciwbakteryjne. W Polsce występuje dziewięć gatunków, z których najważniejszy jest dziurawiec zwyczajny. Rośnie na suchych łąkach, ugorach, skrajach lasów, rzadko jako chwast pól uprawnych.
źródło: NKJP: PARA: Uszczypliwe żuwaczki, Trybuna Śląska, 2003-07-07
Prezentację slajdów i omówienie najpopularniejszych roślin leczniczych Jerzy Janbor rozpoczął od dziurawca zwyczajnego, zioła o właściwościach wspomagających trawienie i przeciwdepresyjnych.
źródło: NKJP: Hanna Sowa: Co nam dają zioła, Polska Głos Wielkopolski, 2004-03-06
Jedną z najpospolitszych roślin występujących w Tatrach jest dziurawiec czteroboczny (Hypericum maculatum) o żółtych kwiatach. Można go spotkać od podnóży gór po piętro kosodrzewiny. Posiada czteroboczną łodygę. Często mylony jest z dziurawcem zwyczajnym, który jest rośliną leczniczą.
źródło: NKJP: Jolanta Flach: Kwitnące Tatry, Tygodnik Podhalański, 1997
Liście dziurawca, oglądane pod światło, mają wyraźne kropki – zbiorniczki olejków eterycznych – przez co sprawiają wrażenie podziurawionych. Od tej cechy pochodzi nazwa zioła. Jego najbardziej znaną odmianą jest dziurawiec zwyczajny, nazywany też zielem świętojańskim. Roślina ta w postaci wyciągów wykorzystywana była przez wieki w leczeniu wielu chorób [...].
źródło: NKJP: (tami): Dziurawiec ukoi nerwy, Dziennik Łódzki, 2006-06-17
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
m3, odmienny: dziurawiec , zwyczajny