na swobodzie
-
tak, że nie jest się w zamknięciu lub niewoli
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Prawo i łamanie prawa
więzienie i kara
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat zwierząt
hodowla i opieka nad zwierzętami; człowiek wobec zwierząt -
- być, mieszkać, pozostawać, żyć; bawić się, hasać na swobodzie
-
Konie hodowane w gminie Słońsk w większości przeznaczone są na rzeź. Konina ze Słońska jest najlepsza w Polsce, zachwalają hodowcy, ale w tym wypadku wolą nie podawać nazwisk. Konie są przez cały rok na swobodzie, żywią się trawą z parku, bez zanieczyszczeń.
źródło: NKJP: Mariusz Urbanek: Uratowane na śmierć, Polityka, 2003-01-11
W pierwszej chwili uwagę jego przyciągnęły papużki faliste, których parę widział już w Warszawie u Jurka Tymowskiego. Musiał przyznać, że na swobodzie miały jeszcze więcej swoistego wdzięku niż tamte w niewoli.
źródło: NKJP: Alfred Szklarski: Tomek w krainie kangurów, 1995
- Czy to prawda - zapytał Murzyn Miguel - że wielu Murzynów ucieka z holenderskich plantacji do bezludnej puszczy i tam żyje na swobodzie? - To prawda! - powiedział don Manuel.
źródło: NKJP: Arkady Fiedler: Biały Jaguar, 1990
U ptaków kości są puste w środku, więc ich pęknięcia mają poważniejsze niż u ludzi skutki, bo taka kość pęka od razu wzdłuż. By je poskładać, trzeba w środek wkładać specjalne usztywniające gwoździe. Innego wyjścia nie ma, bo na swobodzie ranny drapieżnik ze złamanym skrzydłem nie ma żadnych szans przeżycia.
źródło: NKJP: Grzegorz Okoński: Oddaję skrzydła drapieżnikom, Gazeta Poznańska, 2003-02-20
- Witaj, Justus. - Na kości świętego Wolfganga! Pawle? To ty? Na swobodzie? - Jak widzisz. A zwę się teraz Szarlejem. - Szarlej, hmm... A twoi... Hmm... kompanioni? - Oni też na swobodzie.
źródło: NKJP: Andrzej Sapkowski: Narrenturm, 2002
-
typ frazy: fraza przysłówkowa
ndm