bez związku II

I

fraza przymiotnikowa

  • pozbawiony logiki i niepowiązany z poprzednią wypowiedzią
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Język

    pisanie

  • Zajrzałem dalej: wciąż to samo, ciągi liter bez związku, nawet bez spacji między wyrazami, tu i ówdzie zdawało się, że odzyskiwały jakiś sens, ale zaraz potem tekst zamieniał się w linijki wypełniane chaosem znaków, jakby autor stukał po klawiaturze, której nie znał, w dodatku z zawiązanymi oczami.

    źródło: NKJP: Jerzy Sosnowski: Linia nocna, 2002

    Kisiel na przykład w „Tygodniku Powszechnym” wysunął po raz setny myśl o Polsce jako „obrotowym pomoście” (jest to zresztą myśl raczej uczesana, z przedziałkiem pośrodku), a ubóstwiany Stanisław Dygat opowiedział w swoim felietonie dwie urocze historyjki bez związku, nakazując czytelnikom ich przemyślenie.

    źródło: NKJP: Teodor Krzysztof Toeplitz: Mój wybór: rzeczy mniejsze, 1998

    Pośród wielu myśli bez związku, które przelatywały mu przez głowę, komandor Visanio zadawał sobie pytanie, dlaczego narodziny dziecka nazywa się „szczęśliwym wydarzeniem” , ale nie potrafił znaleźć zadowalającej odpowiedzi.

    źródło: NKJP: Alberto Savinio; przełożyła Anna Wasilewska: Dzieciństwo Nivasia Dolcemare, Gazeta Wyborcza, 1998-04-30

    Poza tym coś pozornie bez związku: odpuścić sobie wszystkie prace, które nie są naprawdę niezbędne po to, żeby maksymalnie dużo czasu poświęcać dzieciom bez obłędu w głowie, oczach i głosie.

    źródło: NKJP: Internet

  • typ frazy: fraza przymiotnikowa

    ndm
  • Rz + bez związku + bez ograniczeń
    szyk: neutralny
Data ostatniej modyfikacji: 12.09.2018