błędne koło

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

2. w nałogu

  • 2.

    nieprzerwany ciąg niekorzystnych zjawisk lub sytuacji, które wzajemnie się wywołują i w związku z tym okresowo powtarzają, co uniemożliwia zmianę
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    słownictwo oceniające

    • błędne koło biedy, nałogu, przemocy, uzależnienia, zadłużenia
    • powstaje, tworzy się błędne koło
      przerwać błędne koło
      wpaść w błędne koło
      tkwić w błędnym kole
  • Jedną z przyczyn zgonów spowodowanych posocznicą jest nadmierne krzepnięcie krwi. W organizmie chorego powstaje błędne koło: stan zapalny powoduje większą krzepliwość, większa krzepliwość powoduje większe zapalenie.

    źródło: NKJP: Alicja Giedroyć: Życie w rękach kasy chorych, Gazeta Wrocławska, 2003-01-10

    Przypierani do muru działacze [...] odpowiadali [...], że nie można organizować dużych imprez, jeśli brakuje zawodniczek. Pań skaczących na nartach jest rzeczywiście niewiele, ale głównie dlatego, że nie mają gdzie startować. Krótko mówiąc mamy do czynienia z błędnym kołem.

    źródło: NKJP: Kamil Potyk: Kiedy skoczą panie? Koleżanki Małysza, Mazowieckie To i Owo, 2007-01-14

    Takie kobiety potrzebują mężczyzny przy swoim boku, aby czuć się w pełni wartościową istotą ludzką. Paradoksalnie - przeważnie są same. Tkwią w błędnym kole: bez faceta czują się bezwartościowe, a faceci odbierają ten komunikat myśląc: „Po co zadawać się z kimś, kto jest bezwartościowy?”.

    źródło: NKJP: Anna Dąbrowska: Ciągle sama, Cosmopolitan, 1999

    Większość narkotyków – typowym przykładem jest tu morfina – daje nieraz głębokie obniżenie nastroju w tym okresie, gdy trucizna bezpośrednio nie działa. Jest to jedna z przyczyn tzw. głodu narkotyku (np. potworny głód morfinowy). Dochodzi w ten sposób do powstania mechanizmu błędnego koła. Używa się narkotyku, by usunąć za pomocą objawów ostrego zatrucia (euforii) objawy zatrucia chronicznego (depresja).

    źródło: NKJP: Antoni Kępiński: Melancholia, 1974

    Im bardziej się myśli o spaniu, tym większy problem z zaśnięciem. Im bardziej się myśli o tym, żeby mi się ręce nie trzęsły, tym bardziej się one trzęsą. Tych błędnych kół w nerwicy jest wiele.

    źródło: NKJP: Katarzyna Rożko: O nerwicach na spokojnie, Dziennik Zachodni, 2007-05-05

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    n2, odmienny:  błędny ,  koło