podtlenek azotu

  • chem.  bezbarwny gaz o słodkim smaku i słabym zapachu, stosowany przede wszystkim w medycynie w celu znieczulenia pacjenta, a także w tuningu samochodowym, w paliwie rakietowym oraz jako dodatek do żywności
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

    Choroby i ich leczenie

    leki i sposoby leczenia, zabiegi, sprzęty medyczne


    CZŁOWIEK I TECHNIKA

    Przemysł

    materiały używane w przemyśle

  • synonimy:  gaz rozweselający
    hiperonimy:  substancja
    • emisja podtlenku azotu
      znieczulenie podtlenkiem azotu
  • Dość powszechne w krajach anglosaskich jest też znieczulenie podtlenkiem azotu. Stosowano je kiedyś także u nas. Polega na wdychaniu przez rodzącą gazu w momencie, kiedy odczuwa ból.

    źródło: NKJP: Agnieszka Fedorczyk, Małgorzata T. Załoga: Rodzić bez bólu?, Gazeta Wyborcza, 1999-05-29

    Prawdopodobnie już od bardzo dawna ludzie odurzali się naturalnymi gazami wydobywającymi się spod powierzchni ziemi. Taki charakter miały mieć opary, w których prorokowała kapłanka w Delfach. W latach czterdziestych XIX wieku, zachwalano jako środek rozweselający podtlenek azotu, właśnie wprowadzony do lecznictwa.

    źródło: NKJP: Antoni Długosz: Narkomania - ucieczka donikąd: co robić, aby chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami?, 2007

    Przed nami 30 tras i ponad 130 samochodów (w tym 8 specjalnych). Jedną z najważniejszych cech nowego tytułu jest tryb „World Explorer”, oferujący łącznie ponad 230 wyścigów do wyboru. Ridge Racer 6 proponuje także m. in. usprawniony system korzystania z podtlenku azotu, zapewniający jeszcze bardziej realistyczne wrażenie prędkości.

    źródło: NKJP: (n): Co będzie grane, Dziennik Łódzki, 2006-02-01

    Nie tylko dzieci, ale i wielu dorosłych już sam widok fotela dentystycznego wprawia w panikę. Lekarz może więc przed zabiegiem zaproponować gaz rozweselający, czyli podtlenek azotu. Gaz zaczyna działać natychmiast - rozluźnia i lekko znieczula.

    źródło: NKJP: Znieczulenia Bezpieczna walka z bólem, Naj, 2003

    Dotychczasowa emisja podtlenku azotu wynosiła 2,3 tys. ton rocznie. Po zamontowaniu katalizatora emisję zmniejszono o 95 proc.

    źródło: NKJP: (KŻ): Dochodowa ekologia, Dziennik Polski, 2008-07-26

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny:  podtlenek 
    Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 25.09.2017