-
ktoś jest skłócony z kimś
-
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Relacje międzyludzkie
określenia relacji międzyludzkich
-
|
Mieszkańcy Polanowic nie wystawiają Andrzejowi K. najlepszej opinii. - Ludzie się go bali, po pijanemu był bardzo zaczepny. Z wieloma miał na pieńku. W maju pobił kilku chłopaków i porozbijał im szyby w samochodach.
źródło: NKJP: Wendeta w Polanowicach, Dziennik Polski, 1998-11-14
|
|
Kiedy Leszek K., mieszkaniec Baranowa Sandomierskiego przegrał z sąsiadem sprawę o przebieg granicy postanowił się zemścić. [...] Wielkim hobby Władysława K. była hodowla gołębi i ptaków ozdobnych [...]. Jak więc dopiec sąsiadowi, z którym mamy na pieńku? Najlepiej uderzyć w jego czuły punkt – czyli zabić ptaki.
źródło: NKJP: GRAB: Między nami, sąsiadami..., Sztafeta, 2005
|
|
Pakulski to twarda sztuka. Niedobrze z takim mieć na pieńku. Zła sprawa.
źródło: NKJP: Marek Nowakowski: Gdzie jest droga na walne?, 2007
|
|
Nikt chyba nie pamięta, jak ten układ się zawiązał – przekonuje Marcin, kibic Zagłębia. – Wszystko to przeciwko hanysom. [...] GKS, Ruch, Górnik, z wszystkimi mamy kosę – dodaje.
źródło: NKJP: Igor Cieślicki: Chuligani na trybunach, Trybuna Śląska, 2003-04-25
|
|
To się Jankesi zdenerwują, już od dawna mają kosę z Hugo Chavezem, a tu za Wenezuelą stają Chiny i to pod samym nosem Jankesów.
źródło: NKJP: Internet
|
-
typ frazy: fraza czasownikowa
ndk, npch; odmienny:
mieć
-
Nawiązanie do dawnych sposobów wymierzania kary w szkołach, kiedy to winnego ucznia kładziono na specjalnie przygotowanym do tego pieńku i bito rózgą lub dyscypliną.
Data ostatniej modyfikacji: 27.10.2015