osnowa

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

2. w oponie

  • 2.

    techn.  podstawowa część opony, dźwigająca obciążenie i odporna na wewnętrzne ciśnienie powietrza, w dużym stopniu decydująca o wytrzymałości opony
  • CZŁOWIEK I TECHNIKA

    Transport

    transport lądowy

    • osnowa opony
    • warstwa osnowy
    • osnowa pękła; składa się z czegoś
  • Składa się z bieżnika, czoła, ekranu, opasania, stopki, barku osnowy, drutówki, wypełniacza i boku. Opona samochodowa, bo o niej tu mowa, to jeden z najważniejszych elementów pojazdu.

    źródło: NKJP: Budowa i przeznaczenie, Dziennik Polski - Motoryzacja, 2001-08-20

    Ze względu na rodzaj zastosowanej osnowy oraz na sposób jej ułożenia możemy wyróżnić dwa rodzaje opon: radialną (nitki warstw kordu ułożone są pod kątem prostym w stosunku do linii środkowej bieżnika) oraz diagonalną (nitki ułożone pod zmiennym kątem).

    źródło: NKJP: Budowa i przeznaczenie, Dziennik Polski - Motoryzacja, 2001-08-20

    Najczęściej stosuje się nadal opony z osnową tekstylno-stalową, których główną wadą jest skłonność do odkształceń i przegrzewania, zwłaszcza podczas jazdy ze znacznym obciążeniem i dużą prędkością.

    źródło: NKJP: Piotr R. Frankowski: Czarna i okrągła, prasa

    Jak piszesz doszło do przecięcia czyli osnowa w oponie jest uszkodzona i może dojść do deformacji opony lub nawet w skrajnym przypadku do rozerwania. Niektórzy wymieniają oponę po przebiciu a tu doszło do przecięcia czyli poważniejsze uszkodzenie.

    źródło: Internet

    Bąbel na boku oznacza, że pękła osnowa i oponę trzeba wyrzucić. Pionowe wgłębienie na boku to ślad po łączeniu osnowy pod gumą - całkowicie niegroźne, jeśli nie ma problemów z wyważeniem koła.

    źródło: Internet

  • część mowy: rzeczownik

    rodzaj gramatyczny: ż

    liczba pojedyncza liczba mnoga
    M. osnowa
    osnowy
    D. osnowy
    osnów
    C. osnowie
    osnowom
    B. osnowę
    osnowy
    N. osnową
    osnowami
    Ms. osnowie
    osnowach
    W. osnowo
    osnowy
  • psł. *o(b)snova 'nici nawinięte na krosna (w tkaninie biegnące wzdłuż, przeplatane wątkiem)'

    Forma prasłowiańska jest rzeczownikiem odczasownikowym od przedrostkowego *o(b)snovati 'nawinąć nici na krosna, przygotować osnowę do założenia na krosna'; w języku polskim znaczenia, typu 'podstawa, podwalina, fundament, założenie, treść, temat', jest przenośne, gdyż  osnowa  stanowi "podstawę" tkaniny (Bor)