-
3.
bud. warstwa nośna materiału izolacyjnego dachów, asfaltów, w dużym stopniu nadająca mu wytrzymałość mechaniczną, zapobiegająca rozciąganiu i zrywaniu -
CZŁOWIEK I TECHNIKA
Budownictwo
materiały, narzędzia i maszyny budowlane -
Najpopularniejszym materiałem izolacyjnym jest papa. Jest to materiał bitumiczny składający się z kilku warstw. Warstwa środkowa, nazywana osnową, wykonana jest z włókniny poliestrowej, tkaniny lub welonu z włókien szklanych, rzadziej z tektury. Pokrywa się ją masą asfaltową, która może być modyfikowana (uszlachetniana).
źródło: NKJP: Magdalena Krasny: Izolacje wodochronne, Dziennik Polski - Dom, 2001-05-02
Maty z wełny mineralnej nie są tak sztywne jak płyty. Dają się formować i dopasowują się nawet do skomplikowanych kształtów konstrukcji. Nadają się do ocieplania powierzchni płaskich i cylindrycznych. Produkowane są na różnych osnowach i o różnej gęstości.
źródło: NKJP: Magdalena Krasny: Artykuły izolacyjne, Dziennik Polski - Dom, 2001-11-20
Papy wierzchniego krycia stosowane są jako pokrycie dachowe. Mają mocne osnowy o dużej gramaturze. Ich warstwa wierzchnia pokryta jest posypką z łupka, bazaltu lub grysu ceramicznego, która ma zabezpieczyć papę przed szkodliwym działaniem słońca.
źródło: NKJP: Każda papa jest inna, Dziennik Polski - Dom, 2003-10-01
Dachówki bitumiczne uzyskuje się przez wycięcie z papy asfaltowej ozdobnych pasów o długości 1 m i szerokości 35 cm. Pasy składają się z kilku warstw pełniących określone funkcje. Osnowa - czyli warstwa nośna - najczęściej wykonana z włókniny szklanej lub mieszanki włókniny i tworzywa, jest z obu stron powleczona masą asfaltową zabezpieczającą dachówkę przed wilgocią.
źródło: NKJP: (MŚ): Lekkie i ciężkie pokrycia dachowe, Dziennik Polski - Dom, 2004-02-10
Pokrycie dachu z papy bitumicznej stosuje się najczęściej na dachach płaskich lub o niewielkim spadku, gdyż należą do jednych z najlepszych. Papa jest materiałem, którego warstwę nośną stanowi osnowa nasycona materiałem bitumicznym. Osnowa w papie jest odpowiedzialna za przenoszenie obciążeń takich jak rozciąganie i zrywanie.
źródło: Internet
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: ż
liczba pojedyncza liczba mnoga M. osnowa
osnowy
D. osnowy
osnów
C. osnowie
osnowom
B. osnowę
osnowy
N. osnową
osnowami
Ms. osnowie
osnowach
W. osnowo
osnowy
-
psł. *o(b)snova 'nici nawinięte na krosna (w tkaninie biegnące wzdłuż, przeplatane wątkiem)'
Forma prasłowiańska jest rzeczownikiem odczasownikowym od przedrostkowego *o(b)snovati 'nawinąć nici na krosna, przygotować osnowę do założenia na krosna'; w języku polskim znaczenia, typu 'podstawa, podwalina, fundament, założenie, treść, temat', jest przenośne, gdyż osnowa stanowi "podstawę" tkaniny (Bor)