ktoś/coś sprowadza kogoś/coś do parteru
-
pot. ktoś lub co wpływa na pogorszenie się wartości i poziomu kogoś lub czegoś i w ten sposób sprawia, że ten ktoś lub coś znajduje się w danej dziedzinie w najniższej możliwej pozycji dla siebie
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Relacje międzyludzkie
określenia relacji międzyludzkich
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia -
Poseł potrzebuje czasu, by się przekonać, że jego moc to ułuda. I że dziennikarz nieraz więcej może. [...] Dziennikarze zrównują polityków. Sprowadzają do parteru. Ten, który zajmuje się tylko kopaniem, grą, przestaje się różnić od tego, kogo uważamy za mądrego człowieka - twierdzi jeden z sprawozdawców sejmowych „Gazety” .
źródło: NKJP: Ewa Milewicz: Obserwacje, Gazeta Wyborcza, 1993-09-17
[...] ja jestem żoną alkoholika i jest mi wstyd, bo widzę swoje dzieci, które są ambitne, szczególnie moja 16 letnia córka cały czas dąży, by osiągnąć jak najwyższe noty i co z tego, jak horror, jaki przeżywa codziennie, codziennie sprowadza ją do parteru i następnego ranka wszystko musi zaczynać od nowa.
źródło: NKJP: Internet
Manga. Pierwsze skojarzenie: roznegliżowana nimfetka o ogromnych oczach, drugie: walczące ze sobą roboty. Kolejność obrazów może być odwrotna. - Kto tak odbiera mangę, nic o niej nie wie. Sprowadza wszystko do parteru. Manga to przede wszystkim skomplikowana fabuła, treść wywołująca w czytelniku silne emocje [...].
źródło: NKJP: Emocje nad kreską, Dziennik Polski, 2001-02-02
Grobel, choć nękał gwiazdora kłopotliwymi pytaniami, np. o liczbę kochanek i stosunek do Akademii Filmowej, która sześciokrotnie odmawiała przyznania mu Oscara - oprócz znakomitych ripost sprowadzających go do parteru - uzyskał jedynie ogólnikowe wypowiedzi na temat zdrowego rozsądku, fascynacji Szekspirem i przygotowań do ról.
źródło: NKJP: Janusz Wróblewski: Antysztuka wywiadu, Polityka, 2007-06-16
Zawsze znajdą się osoby, które będą od Ciebie w czymś lepsze. Zawsze znajdzie się otoczenie głupców, wśród których przez brak zrozumienia będziesz sprowadzany do parteru.
źródło: Internet: kamilbelz.wordpress.com
-
typ frazy: fraza czasownikowa
ndk, pch; odmienny: sprowadzaćodpowiednik aspektowy: ktoś/coś sprowadził/sprowadziło kogoś/coś do parteru