zaślubiny z morzem
-
uroczystość mająca na celu uczczenie uzyskania lub odzyskania przez kraj dostępu do morza, podczas której wrzuca się do wody symboliczny pierścień
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Tradycja
uroczystości i święta
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Ziemia
zbiorniki wodne -
- akt, rocznica zaślubin z morzem
-
Odtąd Polska odwróciła się do morza plecami, na dodatek odgrodziły ją od wybrzeża rosnące w siłę Prusy i Brandenburgia. Państwem morskim zapragnęła być dopiero po zaślubinach z morzem w 1920 r.
źródło: NKJP: Tomasz Walat, Jędrzej Winiecki: Bałtyk blues, Polityka, 2009-08-15
Po to Polska dobijała się o szeroki dostęp do morza, żeby nie dać się odepchnąć Niemcom i nie stać się krajem trzeciej kategorii w Europie; po to Polacy stoczyli tyle bojów, tyle wojen i po to generał Haller dokonał zaślubin z morzem, żeby Polska miała okno na świat.
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 17.12.2003
18 marca cały Kołobrzeg został opanowany przez polskich żołnierzy. Tegoż dnia jednostki 1 Armii Wojska Polskiego oraz delegacja 2 Armii Wojska Polskiego zebrały się na brzegu Bałtyku - w celu uczczenia zwycięstwa poprzez zaślubiny z morzem.
źródło: NKJP: Henryk Zdzisław Figura: 1 Armia Wojska Polskiego w walkach na Wale Pomorskim i o Kołobrzeg 28.01-12.02 i 9-18.03.1945, 2009
W towarzystwie prezydenta [...], parlamentarzystów oraz lokalnych władz mieszkańcy Wejherowa i Pucka świętowali wczoraj 89. rocznicę zaślubin Polski z morzem.
źródło: NKJP: Piotr Niemkiewicz, Dziennik Bałtycki, 2009-02-11
Festa w dniu Wniebowstąpienia, na którą trafił Jerzy Ossoliński, to niewątpliwie tradycyjne zaślubiny Wenecji z morzem, ponawiane od roku 1000.
źródło: Internet: podkowianskimagazyn.pl
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
n2, odmienny: zaślubiny -
Zwyczaj powstał w średniowiecznej Wenecji. W Polsce ceremonia odbyła się dwukrotnie: 10 lutego 1920 r. w Pucku oraz 18 marca 1945 w Kołobrzegu.