ktoś rzucił na szalę coś
ktoś postawił na szali coś
-
książk. ktoś, starając się o coś, postanowił zaryzykować utratę czegoś dla niego ważnego, ale jednak mniej ważnego niż osiągnięcie celu, do którego dąży
-
- ktoś położył na szali coś
- ktoś postawił na szali coś
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia -
- ktoś rzucił na szalę swój autorytet; wszystko
-
Kościół uważał się za siłę polityczną. Rzucił na szalę swoje wpływy, wspierając prawicową partię Narodowej Demokracji i działając często przeciwko socjalistom i licznym mniejszościom narodowym.
źródło: NKJP: Czesław Miłosz: O nacjonalizmie, Gazeta Wyborcza, 1993-01-02
Nawoływanie przez Kisiela do świadomego sojuszu ze Związkiem Sowieckim było krokiem bardzo ryzykownym. Aby poprzeć Gomółkę, rzucił na szalę swój autorytet oficjalnego wroga komunizmu. Nie miał żadnej gwarancji, czy jego czytelnicy zechcą to zrozumieć.
źródło: NKJP: Mariusz Urbanek: Kisielewscy : Jan August, Zygmunt, Stefan, Wacek, 2006
Można powiedzieć, że grupa osób dla swych politycznych interesów nie zawahała się rzucić na szalę życia naszego agenta - na podstawie „Białej Księgi” Rosjanie mogli bez trudu zidentyfikować i skazać współpracującego z naszym wywiadem rosyjskiego oficera.
źródło: NKJP: Gromosław Czempiński: Co zrobić ze służbami, Gazeta Wyborcza, 1997-10-28
Gierek nie przyjechał do „Warskiego” z kolejną „gospodarską” wizytą, lecz stawił się pod Wałami Chrobrego, jak petent, aby dogadać się ze strajkującymi i rozsierdzonymi stoczniowcami. O tamtym dramacie i wykazanej odwadze osobistej Gierka i Jaroszewicza, którzy idąc na spotkanie w stoczni, położyli na szali swe dalsze losy polityczne, „Trybuna Ludu” pisała jakże niezręczne wiernopoddańcze dyrdymały [...].
źródło: NKJP: Janusz Rolicki: Edward Gierek : życie i narodziny legendy, 2002
Dla pani Katarzyny najważniejsze są warunki głosowe podopiecznych. Dla iskry bożej, jeśli ją w uczniu zauważy, gotowa jest postawić na szali swój autorytet i walczyć, by przyjęto go do szkoły.
źródło: NKJP: jaga: Śpiewać każdy może..., Dziennik Łódzki, 2003-10-10
-
typ frazy: fraza czasownikowa
dk, pch; odmienny: rzucićodpowiednik aspektowy: ktoś rzuca na szalę coś