dzięcioł czarny

  • zool.  średniej wielkości ptak o czarnym upierzeniu i czerwonych piórach na głowie, u samców przybierających postać czapeczki, a u samic jedynie przepaski na potylicy, żyjący w dziuplach drzew i żywiący się owadami, które wydłubuje spod kory drzew;  Dryocopus martius 
  • CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat zwierząt

    ptaki

  • hiperonimy:  ptak
    • dziupla dzięcioła czarnego
  • Dzięcioła czarnego niełatwo wypatrzyć wśród drzew. Jest bowiem bardzo płochliwy. Głośno bębni, dziobiąc w pień drzewa z częstotliwością około 15 uderzeń na sekundę. Jeszcze latem bieżącego roku dzięcioły czarne były w parku, otaczającym zabytkowy dworek w Rusocinie.

    źródło: NKJP: (K.N.): Lekarz lasów, Dziennik Bałtycki, 1998-10-07

    Teraz w puszczy możemy też spotkać wszystkie gatunki dzięciołów, łącznie z dzięciołem czarnym - a to już okazja naprawdę nie do pogardzenia. Jeśli nie uda się w Puszczy Niepołomickiej - za dzięciołem czarnym trzeba się uganiać po całym Tatrzańskim Parku Narodowym.

    źródło: NKJP: w: Sam na sam z batalionem, Nasze Miasto Kraków, 2002

    Od początku „stałym uczestnikiem” imprezy jest dzięcioł czarny, który w jednym ze starych buków ma wydrążoną dziuplę. Jak zaczynamy śpiewać kolędy to on wyskakuje i lata sobie nad nami.

    źródło: NKJP: (e.Ż): Leśne kolędowanie, Nowiny Raciborskie, 2005-12-20

    W zagajniku świerkowym w okolicach Skrzyszowa spotykam codziennie wyjątkowo wytrwałego dzięcioła czarnego. Czasami, zupełnie nieoczekiwanie spada na ziemię i przechadza się, czarny jak sadza prosto z pieca - po spróchniałych konarach.

    źródło: NKJP: Zygmunt Szych: Cały dzień dzięcioła, Gazeta Krakowska, 2001-11-29

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m2, odmienny:  dzięcioł ,  czarny 
Data ostatniej modyfikacji: 20.10.2015