dzięcioł duży

  • zool.  ptak średniej wielkości, o czarno-jaskrawoczerwono-białym upierzeniu, mocnym, dłutowatym ciemnoszarym dziobie oraz szarych nogach, żyjący w dziuplach drzew i żywiący się owadami, które wydłubuje spod kory drzew, a także roślinami i nasionami, w Polsce najliczniejszy i najbardziej rozpowszechniony spośród wszystkich dzięciołów;  Dendrocopos major 
  • CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat zwierząt

    ptaki

  • hiperonimy:  ptak
  • Dzięcioł duży to najpospolitszy i najbardziej lubiany przedstawiciel tej ptasiej rodziny.

    źródło: NKJP: Dzięcioł duży, Dziennik Polski, 2003-02-13

    W niedzielę ochotnicy wybrali się do ogrodu zoologicznego w Oliwie. Naliczyli 384 ptaki. Tu również najczęściej obserwowanym gatunkiem były krzyżówki. Bliskość lasu przyciągnęła m.in.kowalika, dzięcioła dużego i rudzika.

    źródło: NKJP: Anna Bielińska: Policzyli ptaki. Krzyżówki górą!, Dziennik Bałtycki, 010-02-05

    Dzięcioł duży przeistacza się zimą w wyspecjalizowanego roślinożercę, który wyjada nasiona z sosnowych szyszek, umocowanych jak w imadle w używanych długotrwale szczelinach pni; miejsca takie nazywa się kuźniami dzięcioła, a leżą pod nimi stosy rozkutych szyszek.

    źródło: NKJP: Wiktor Pawłowski: Za chlebem, Polityka, 2009-01-31

    Szczególnie niebezpiecznymi rabusiami lęgów są dzięcioły duże, tym groźniejsze, że potrafią sięgnąć przez najmniejszy nawet otwór, po prostu rozkuwając odpowiednio ściankę - podobnie jak czynią, wykuwając dziuplę.

    źródło: NKJP: Dariusz Graszka-Petrykowski: Rynek drzewny, Las Polski, 2009-05-16

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m2, odmienny:  dzięcioł ,  duży 
Data ostatniej modyfikacji: 16.10.2015