dzięcioł białogrzbiety

  • zool.  średniej wielkości ptak o upierzeniu czarno-białym z elementami czerwonego, żyjący w wilgotnych, zbutwiałych drzewach, żywiący się owadami oraz nasionami i jagodami;  Dendrocopos leucotos 
  • CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat zwierząt

    ptaki

  • hiperonimy:  ptak
    • populacja; ginięcie dzięcioła białogrzbietego
  • Dzięcioł białogrzbiety nie jest związany ściśle z borami świerkowymi, a ponieważ kuje dziuple wyłącznie w martwych pniach, w naszych uporządkowanych lasach nie ma dla niego wiele miejsca.

    źródło: NKJP: Krzysztof Filcek: Na spacer z lornetką, Gazeta Wyborcza, 1992-07-17

    Ginięcie populacji dzięcioła białogrzbietego jest bezpośrednio związane z wycinaniem drzew i usuwaniem martwego drewna z lasu. Jedynym sposobem na powstrzymanie ginięcia populacji dzięcioła jest zdaniem naukowców ochrona całej Puszczy Białowieskiej jako parku narodowego.

    źródło: NKJP: Janusz Korbel: Gospodarka leśna powoduje ginięcie dzięcioła białogrzbietego!, Zielone Brygady. Pismo Ekologów, 2006-09-01

    To 64. rezerwat przyrody w województwie śląskim. Zajmuje 76,6 ha lasów położonych wśród pól, bogatych w starodrzew, potoki oraz tereny podmokłe. Rosną tu chronione wawrzynki wilczełyko, listery jajowate, spotkamy ginący w Polsce gatunek - dzięcioły białogrzbiete.

    źródło: NKJP: tes: Gliwice mają swój rezerwat, Dziennik Zachodni, 2008-08-19

    W puszczy gniazduje ponad 170 gatunków ptaków. Najbardziej atrakcyjne są oczywiście te, których nie ma na zachodzie Europy [...]. Dzięcioły, szczególnie dwa gatunki, które przeważnie są tylko tutaj, to jest dzięcioł białogrzbiety, związany z podmokłymi lasami, dzięcioł trójpalczasty, związany z suchymi świerkami.

    źródło: NKJP: Mój bór, Polityka, 2002-07-06

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m2, odmienny:  dzięcioł ,  białogrzbiety 
Data ostatniej modyfikacji: 14.12.2016