na co dzień I

II

fraza przysłówkowa

  • w sytuacjach codziennych i zwyczajnych, a nie tylko szczególnych, wyjątkowych lub świątecznych
  • CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA

    • pracować, współpracować; zajmować się; obcować, stykać się; doświadczać; spotykać; ćwiczyć, trenować; borykać się; mieszkać, przebywać, żyć; nosić; korzystać, używać; odczuwać, oglądać, słuchać, widzieć; pomagać; funkcjonować; służyć; mieć; być; jeść; mówić, rozmawiać na co dzień
  • Policjant w drzwiach kościoła puścił ducha przodem. Pod mundurem miał białą koszulę i wyglądał nieco bardziej okazale niż na co dzień.

    źródło: NKJP: Andrzej Stasiuk: Opowieści galicyjskie, 1955

    - Napijesz się kawy? - Chętnie, ale z ekspresu. Z tego ciśnieniowego. - Muszę go wyjąć, bo na co dzień pijemy kawę filtrowaną.

    źródło: NKJP: Michał Bielecki: Osiedle prominentów, 1997

    Na co dzień jest tylko zaplutą dziurą w Biharze, jednym z najbiedniejszych stanów Indii. Zaludnia się, kiedy przyjeżdża Jego Świątobliwość Dalajlama. Do klasztorów napływają mnisi.

    źródło: NKJP: Max Cegielski: Maala, 2002

    Nauczycielka wymienia nazwiska. Brzmią jakoś obco i dostojnie. Na co dzień woła się dzieciaki: Kaśka Balcerków, Szymek Mielczarków, Antek Gwieździków. Pani Hania mówi inaczej: - Katarzyna Balcerek.

    źródło: NKJP: Teresa Bojarska: Świtanie, przemijanie, 1996

    I czemu, przebywając na co dzień w świecie uniwersyteckim, gdzie aż roiło się od ekspertów, nie miał do kogo zwrócić się z pytaniem: Co mam zrobić z moją miłością?

    źródło: NKJP: Bronisław Świderski: Słowa obcego, 1998

  • typ frazy: fraza przysłówkowa

    ndm
Data ostatniej modyfikacji: 12.04.2017