wyznanie wiary

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

2. artystyczne

  • 2.

    zbiór czyichś zasad, przekonań i wyznawanych wartości
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    prawdy i wartości życiowe

  • synonimy:  credo
    • wyznanie wiary artysty, pisarza
    • artystyczne, malarskie, muzyczne, polityczne wyznanie wiary
    • przedstawić/przedstawiać, wygłosić/wygłaszać, złożyć/składać wyznanie wiary
  • BYĆ AKTORKĄ I NORMALNĄ KOBIETĄ. To zdanie towarzyszy Annie Dymnej właściwie od początku kariery. Jako dewiza i hasło, jako cytat i wyznanie wiary, określające stosunek do życia i zawodu.

    źródło: NKJP: Elżbieta Baniewicz: Anna Dymna - ona to ja, 1997

    Znacie? Oczywiście. To przecież początek melodii Mister Paganini, wielkiego przeboju Elli Fitzgerald sprzed ćwierćwiecza. Ale to również coś więcej; to wyznanie wiary tego najwspanialszego, najbardziej dynamicznego odgałęzienia muzyki jazzowej, której czołową przedstawicielkę, królową, gościliśmy przez czternaście godzin w Warszawie.

    źródło: NKJP: Teodor Krzysztof Toeplitz: Mój wybór : rzeczy mniejsze, 1998

    [...] dziś słowo kapizm, sprowadzone w opinii publicznej do koloryzmu paruset w Polsce malarzy, niewiele ma wspólnego z hardą i twardą grupą dwunastu malarzy, która w 1924 roku wyruszyła z Polski do Paryża, ani z kapistami, którzy wróciwszy do Polski w roku 31, ogłosili w katalogu do pierwszej w Polsce wystawy swe wyznanie wiary malarskiej: „Dzieło sztuki istnieje samo w sobie, jest odbiciem przeżycia malarskiego artysty, a nie dokumentem podobieństwa”.

    źródło: NKJP: Józef Czapski: Patrząc, 1996

    Czyżby naprawdę pani nie rozumiała, na czym polega nasza nowa narodowosocjalistyczna moralność? Panna von Tilden spojrzała na niego spłoszonym wzrokiem. To, co mówił Kloss, mogła odczytać dwojako: albo jako cyniczne wyznanie wiary zatwardziałego hitlerowca, albo... Wolała o tym nie myśleć.

    źródło: NKJP: Andrzej Zbych (Andrzej Szypulski, Zbigniew Safjan): Stawka większa niż życie, 2000

    Miłosz wie, że jako człowiek nie zawsze bywał aniołem (a kto z nas bywał?), ale ja mam w pamięci jego protest przeciw cynizmowi w „Traktacie moralnym”. Nie mówiąc o późniejszych wyznaniach wiary w podstawowe wartości osoby ludzkiej, niezależnie od tego czy są one oparte o pierwiastek transcendencji czy nie.

    źródło: NKJP: Ryszard Matuszewski: Alfabet : wybór z pamięci 90-latka, 2004

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    n2, odmienny:  wyznanie