myszołów zwyczajny

  • zool.  średniej wielkości ptak drapieżny, częściowo wędrowny, o krępej budowie ciała, szerokich skrzydłach i krótkim szerokim ogonie, przebywa na otwartych terenach w pobliżu lasu, poluje na polach, łąkach i bagnach;  Buteo buteo 
  • CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat zwierząt

    ptaki

  • Dolina ta zwraca uwagę jako teren wyjątkowo licznego zimowania myszołowa zwyczajnego Buteo buteo i włochatego Buteo lagopus. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych na odcinku Łęczyca-Sobota stwierdzano o tej porze roku obecność od 70 do 150 osobników obydwu gatunków.

    źródło: NKJP: Tomasz Janiszewski, Zbigniew Wojciechowski, Janusz Markowski: Ważniejsze ostoje ptaków na ziemi łódzkiej, 2000

    Jeśli im się ta sztuka nie uda, spadną martwe z noclegowego drzewa, jak to się niedawno przytrafiło nieszczęsnemu myszołowowi zwyczajnemu. Znalazłem go martwego, zmarzniętego na kość przy ulicy Błotnej w Tarnowie, leżącego w głębokim śniegu.

    źródło: NKJP: Zygmunt Szych: Ptaki tęgich mrozów, Gazeta Krakowska, 2006-02-10

    Z drapieżników uwagę zwracają puszczyki, a także - spotykane koło Lasu Miejskiego - krogulce, jastrzębie oraz myszołowy. Te ostatnie dzielą się teraz na myszołowy zwyczajne i włochate, które przyleciały na zimę z północy Europy.

    źródło: NKJP: wp: A w dodatku nieodziane, Dziennik Łódzki, 2004-01-09

    Wtajemniczeni wiedzą, że niedaleko znajduje się bodaj jedyne na Mazowszu gniazdo kani czarnej. O tej porze roku kanię zastępuje myszołów zwyczajny, przelatuje od drzewa do drzewa, trzyma dystans i zastyga na uschniętym konarze.

    źródło: NKJP: Piotr Załęski: Ptasie ostoje zimą, Mazowieckie To i Owo, 2003-04-02

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m2, odmienny:  myszołów ,  zwyczajny 
Data ostatniej modyfikacji: 22.03.2016