pęcherz pławny

  • zool.  błoniasty narząd, przypominający kształtem wydłużony, napełniony powietrzem worek, występujący u wielu ryb i pełniący funkcję organu umożliwiającego rybom przebywanie na różnych głębokościach w wodzie
  • CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat zwierząt

    budowa i funkcjonowanie organizmów zwierzęcych


    CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat zwierząt

    zwierzęta wodne

  • Migracja płetw brzusznych ku przodowi ma związek z doskonaleniem hydrostatycznych funkcji pęcherza pławnego i powiązanej z tym funkcjonalnej specjalizacji płetw parzystych. Ponieważ pęcherz pławny znajduje się poniżej środka ciężkości ciała (martwe ryby wypływają brzuchem do góry), rolą płetw piersiowych jest utrzymanie właściwej pozycji ciała.

    źródło: NKJP: Jerzy Dzik: Dzieje życia na ziemi: wprowadzenie do paleobiologii, 1992

    Rekiny to zwierzęta, które muszą być cały czas aktywne. Nie posiadają bowiem pęcherza pławnego i gdyby przestały pływać, to by... się utopiły.

    źródło: NKJP: Beata Jajkowska: Rekiny wpłynęły do Gdyni, Dziennik Bałtycki, 2009-08-19

    Tasiemiec rozrasta się w przewodzie pokarmowym i blokuje pęcherz pławny. Leszcz traci wtedy sterowność. Nie może zejść na głębinę. Ta walka wyczerpuje go, w końcu kona.

    źródło: NKJP: (HSZ): Zagłada leszczy, Gazeta Krakowska, 2005-09-24

    Jeszcze można zrozumieć dodawanie do wina ziół, które z wina czyniły rodzaj wermutu, czy sosnowych igieł zamieniających go w retsinę, ale do klarowania Rzymianie używali wody morskiej i pęcherzy pławnych ryb - słone wino pachnące rybą to już nie dla nas.

    źródło: NKJP: Agnieszka Krzemińska: Wszystkiemu winne wino, Polityka, 2009-05-16

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny:  pęcherz ,  pławny 
Data ostatniej modyfikacji: 07.04.2017