pęcherzyk płucny

  • anat.  jedno z wielu maleńkich, przylegających do siebie, kulistych zakończeń oskrzelików, które tworzą płuco i służą wymianie gazowej podczas oddychania
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

    Budowa i funkcjonowanie ciała ludzkiego

    części ciała, elementy i substancje składowe

    • pęcherzyki płucne rozszerzają się
  • Azbest jest niebezpieczny dla dróg oddechowych, przy czym stopień zagrożenia zależy od rodzaju pyłu, wielkości włókien, stopnia zapylenia i czasu oddziaływania. Zagrożenie dla zdrowia następuje wtedy, gdy pęcherzyk płucny zostanie nakłuty przez mikrowłókna azbestu.

    źródło: NKJP: Azbestowy dach pod nadzorem, Dziennik Polski, 2000-09-13

    W procesie oddychania pęcherzyki płucne pochłaniają tlen, który transportowany jest przez hemoglobinę do wszystkich narządów.

    źródło: NKJP: X: Tlenowi mordercy CHEMIA, Polska Głos Wielkopolski, 2007-02-08

    Przez kichanie i kasłanie chory wysyła w powietrze miliony zreplikowanych zarazków, które wdychane przez zdrowe osoby natychmiast wywołują chorobę. W pęcherzykach płucnych, gdzie lokuje się obecnie H5N1 w organizmie człowieka, wirus nie może się zbyt dobrze rozwijać ani przenosić stamtąd na inne osoby.

    źródło: NKJP: Adam Synowiec: Bez kaszlu i kichania, Dziennik Zachodni, 2006-03-27

    Kaszel, zadyszka i brak tchu podczas wysiłku to główne objawy POChP - jeśli cię dopadną, powinieneś wykonać proste badanie sprawności pęcherzyków płucnych, zwane spirometrią.

    źródło: NKJP: Oddychaj zdrowo, Polityka, 2006-11-18

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny:  pęcherzyk ,  płucny 
Data ostatniej modyfikacji: 10.12.2018