ktoś robi wodę z mózgu komuś
-
ktoś świadomie wprowadza kogoś w błąd i ogłupia, podając nieprawdziwe lub sprzeczne informacje
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Relacje międzyludzkie
określenia relacji międzyludzkich
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Zasady współżycia społecznego
zachowania i wyrażenia nieakceptowane społecznie -
- ktoś robi ludziom, młodym, obywatelom, Polakom, słuchaczom, społeczeństwu, uczniom, widzom wodę z mózgu
-
Dyrygują historią, pociągają za sznurki, robią nam wodę z mózgu, każą widzieć to, co chcą – i my to widzimy. Drukują fałszywe gazety, w których opisują świat tak, jak im się podoba. Zmuszają nas, żeby wierzyć w coś, co nie istnieje, i zaprzeczać temu, co oczywiste.
źródło: NKJP: Kinga Dunin: Czytając Polskę - literatura polska po 1989 roku wobec dylematów nowoczesności, 2004
eurosceptycy, a raczej przeciwnicy integracji europejskiej, przestańcie się bać Unii i straszyć nią ludzi. Unia Europejska nie gryzie. Nie róbcie wody z mózgu obywatelom w imię własnych interesów.
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 04.12.2002
Odejście od komunizmu w Europie Wschodniej, dążenie do niepodległości państw - byłych republik ZSRR - jest przyjmowane u nas jako „nienawiść do Rosji i Rosjan” tylko dlatego, że wmawia nam to kremlowska propaganda, robiąc nam wodę z mózgu bez przerwy, w każdej minucie. Gdy Zachód czasem ośmiela się krytykować [...] politykę Kremla, broniąc demokracji, a więc narodu rosyjskiego, to i tak nasza propaganda przedstawia nam to jako „nienawiść do Rosji”.
źródło: NKJP: Krystyna Kurczab-Redlich: Głową o mur Kremla, 2007
Medycy robią ludziom wodę z mózgu. Straszą, że niekompetentni lekarze rodzinni będą stawiać błędne diagnozy. Tymczasem w większości chorób może pomóc zwykły lekarz, który ma tę przewagę nad specjalistą, że dobrze zna chorego - przekonuje.
źródło: NKJP: Małgorzata Wyszyńska: Lekarz liczy punkty, Gazeta Wyborcza, 1994-12-30
Jeśli nauczyciel zdaje sobie sprawę, że jego poglądy są inne niż te, według których wychowywani są uczniowie, nie powinien tych poglądów głosić, by nie robić uczniom wody z mózgu.
źródło: NKJP: Mikołaj Lizut, Wojciech Staszewski: Kontrowersje po wypowiedzi ministra edukacji, Gazeta Wyborcza, 1996-03-29
-
typ frazy: fraza czasownikowa
ndk, pch; odmienny: robićodpowiednik aspektowy: ktoś zrobił wodę z mózgu komuś