kwas szczawiowy
-
bezbarwny związek organiczny, naturalnie występujący w szczawiu, rabarbarze i innych roślinach, stosowany w analizie chemicznej, w farbiarstwie oraz do wywabiania plam z atramentu
-
Zapisywane również w formie skróconej: kw. szczawiowy .
-
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat roślin
budowa i funkcjonowanie roślin
CZŁOWIEK I TECHNIKA
Przemysł
materiały używane w przemyśle -
- zawartość kwasu szczawiowego
-
Z roślin leśnych do ozdoby (w małej ilości) może służyć groszek wiosenny, a jako kwaśny dodatek (lecz niestety z kwasem szczawiowym) - szczawik zajęczy, który często rośnie w wypróchniałych pieńkach.
źródło: NKJP: Wiktor Pawłowski: Dzikie zdrowie, Polityka nr 2550, 2006-04-15
Trzy różne warzywa o różnym zastosowaniu, ale z jedną wspólną cechą – wszystkie zawierają kwas szczawiowy, który nie jest zbyt korzystny dla człowieka. Czy zatem jeść te warzywa?
źródło: NKJP: (EK): Jedz rabarbar z umiarem, Słowo Polskie Gazeta Wrocławska, 2004-06-24
Nie zaleca natomiast rabarbaru, żurawin i śliwek, zbyt dużo boćwiny i gotowanego szpinaku ze względu na dużą zawartość kwasu szczawiowego.
źródło: NKJP: Lidia Szadkowska: Kuchnia weganki, 2008
Rabarbar zawiera spore ilości kwasu szczawiowego, który usuwa z organizmu wapń. Nie dość zatem, że marne szanse przez to dla rozwoju kości i zębów, a dodatkowo powstaje piasek w moczu, a nierzadko też większe kamienie moczowe.
źródło: NKJP: Internet
Gęsty smar, farba, ślady gumy, farba do włosów, tłuszcze zwierzęce, długopis, pisaki: Użyć środka przeciw rdzy lub kwasu szczawiowego i dokładnie spłukać wodą.
źródło: NKJP: EBu: Sposób na każdą plamę, Dziennik Bałtycki, 2000-04-11
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
m3, odmienny: kwas , szczawiowy