połowicznie

  • będąc tylko częściowo tym lub takim, o czym mowa
  • KATEGORIE FIZYCZNE

    Cechy i właściwości materii

    jakość i intensywność

  • synonimy:  pół na pół
    hiperonimy:  częściowo I
    • osiągnąć, robić, zrobić coś połowicznie
  • Piła pewno znów zapomniał zabrać z domu okulary… – szepnął. – Dobrze mu tak! – również szeptem odparł Tomek. – A może i notesu nie przyniósł dzisiaj… Nadzieje chłopców spełniły się jednak tylko połowicznie; w tej właśnie chwili nauczyciel wydobył z kieszeni notes, położył go przed sobą i rozgniewany wzruszył ramionami – okularów nie znalazł.

    źródło: NKJP: Alfred Szklarski: Tomek w krainie kangurów, 1957

    Uczucia i erotyka to sfera, gdzie można kogoś śmiertelnie skaleczyć, będąc w pełni niewinnym. Ja byłem wówczas niewinny połowicznie, czyli winny mniej więcej w połowie.

    źródło: NKJP: Tomasz Jastrun: Gra wstępna rozpisana na 62 felietony, 2003

    Jeżeli się chce cokolwiek zrobić, to trzeba to robić z pełnym sercem. Nie można robić połowicznie, nie można walczyć połowicznie, nie można pracować połowicznie, nie można się cieszyć połowicznie.

    źródło: NKJP: Antoni Kroh: Starorzecza, 2010

    - Wynajęłam mieszkanie, zapisz mój nowy numer telefonu... Na to mnie tylko było stać, na wyjawienie prawdy połowicznie. Była zbyt bulwersująca, abym mogła powiedzieć od razu wszystko do końca

    źródło: NKJP: Maria Nurowska: Rosyjski kochanek, 1996

    Mógł ich powstrzymać jednym gestem, wyciągnięciem ręki z otwartą legitymacją mógł zbić tych ludzi w skamlającą i strachliwą sforę. Byłoby to jednak skuteczne tylko połowicznie, bo za chwilę pojawiłaby się kolejna bariera do pokonania.

    źródło: NKJP: Marek Krajewski: Dżuma w Breslau, 2007

  • część mowy: przysłówek

  • Zob.  pół 

CHRONOLOGIZACJA:
XVII w., Kart XVII-XVIII
Data ostatniej modyfikacji: 13.06.2018