frankofon
-
książk. osoba, która mówi po francusku i żyje w społeczności posługującej się tym językiem
-
[fraŋkofon] lub [frankofon]
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Język
języki świata -
- kanadyjscy, szwajcarscy frankofoni
- prawa frankofonów
- zamieszkany przez frankofonów
-
Wielu francuskojęzycznych mieszkańców stolicy jak ognia obawia się flamandyzacji Brukseli.
- Flamandowie od dawna starają się przejąć Brukselę. Kiedy to nastąpi, to będzie koniec Belgii - denerwuje się frankofon Franz Buset.źródło: NKJP: Małgorzata Alterman: Czy Belgom zostało tylko dziesięć lat?, Gazeta Wyborcza, 1997-03-14
W 1974 r. nie było w Quebecu anglofonów mówiących po francusku; w 1996 - zanotowano 82,5 proc. anglofonów mówiących w dwóch językach. W 1974 r. 49 proc. frankofonów znało angielski; dzisiaj dwa języki zna 42 proc. frankofonów. Prawo językowe Quebecku, przeforsowane w 1977 r. (wbrew zapisowi konstytucji o dwujęzyczności), zabrania frankofonom uczęszczać do szkół angielskich.
źródło: NKJP: Angielski... dla anglofonów, Dziennik Polski, 1998-08-31
Szwajcarzy niemieccy nie chcieli więc „sprzedać duszy”. A szwajcarscy frankofoni - czyżby nie byli patriotami szwajcarskimi? Otóż są - tylko od strony Genewy sprawy wyglądają po prostu inaczej. Francuskojęzyczna część kraju już od dawna jest bardziej otwarta na świat i Europę. [...] Poza tym frankofonowi łatwiej jest się porozumieć w którymś z sąsiednich europejskich krajów niż w stołecznym Bernie.
źródło: NKJP: Tomasz Surdel: Szwajcaria bez przestrzeni, Gazeta Wyborcza, 1992-12-10
Bruksela, choć leży na terytorium Flandrii (choć jak wiemy jest osobną jednostką administracyjną), jest w ok. 90% zamieszkiwana przez frankofonów.
źródło: NKJP: Internet
— Jestem Europejczykiem, Belgiem, Walończykiem, Brabandczykiem i frankofonem — tak powie o sobie Belg z Waterloo — mówi Philippe Cantraine, delegat regionu Walonia — Bruksela. Poczucie tożsamości jest dziś w Belgii co najmniej pięciopoziomowe i w zależności od społecznego kontekstu silniej rozbrzmiewa ta lub inna jego struna.
źródło: NKJP: Magdalena Sztolberg: Królewski region, Polska Głos Wielkopolski, 2003-11-19
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m1
liczba pojedyncza liczba mnoga M. frankofon
frankofoni
ndepr frankofony
depr D. frankofona
frankofonów
C. frankofonowi
frankofonom
B. frankofona
frankofonów
N. frankofonem
frankofonami
Ms. frankofonie
frankofonach
W. frankofonie
frankofoni
ndepr frankofony
depr -
fr. francophone