ktoś przewraca się w grobie
-
dzieje się coś takiego, co, zdaniem mówiącego, wywoływałoby oburzenie jakiejś osoby, już nieżyjącej, gdyby jeszcze żyła
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
słownictwo oceniające -
[...] przyjechali ze Śląska do Górek Wielkich, wioski, kojarzącej się wielbicielom literatury z podkreślającą swój katolicki światopogląd przedwojenną pisarką, Zofią Kossak-Szczucką, która mieszkała tu i tworzyła. Wynajęli dom na uboczu i otwarli w nim - pierwszą w gminie - agencję towarzyską. - Pisarka przewraca się w grobie!
źródło: NKJP: Dziennik Polski, Wenus za płotem, 2001-03-16
Nie po naszemu to, nie po wszechpolsku. Gorzałka, owszem, ale narkotyki! Piast Kołodziej i Roman Dmowski przewracają się w grobie.
źródło: NKJP: Tygodniówka, Dziennik Polski, 2002-11-23
Nie wiemy, czy Chopin przewracał się w grobie, gdy w sobotę w krakowskiej PWST grano jego utwory na grzebieniach, instrumentach pasterskich, saksofonach, brzytwach, zielonych listkach czy szkockich dudach.
źródło: NKJP: (MAŁ): Mazurki i polonezy na grzebień, listek, brzytwę..., Dziennik Polski, 1999-06-28
Filozofująca sekretarka w brandenburskim ministerstwie pracy mówi mi, że NRD to było społeczeństwo otwarte. Filozof Karl Popper, twórca idei społeczeństwa otwartego, pewnie przewraca się w grobie. - Dlaczego pani tak sądzi? - pytam. - Bo wtedy mogłam do każdego wejść, porozmawiać, zwierzyć się. - A teraz? - Teraz nie, ludzie się pozamykali, jedni są bogaci, drudzy biedni.
źródło: NKJP: Danuta Zagrodzka: Gazeta Wyborcza, 1997-03-14
-
typ frazy: fraza czasownikowa
ndk; odmienny: przewracać sięodpowiednik aspektowy: ktoś przewrócił się w grobie