ktoś wyprowadza z błędu kogoś
-
ktoś prostuje czyjeś mylne i niewłaściwe przekonanie na dany temat
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Relacje międzyludzkie
określenia relacji międzyludzkich -
[...] pan Zdzisław nie ma jeszcze komputera, a do tego uważa, że wszelkie oprogramowania komputerowe są drogie. Pan Mieczysław wyprowadza go z błędu, uświadamiając, że program Płatnik dostaje się nieodpłatnie od ZUS-u.
źródło: NKJP: Małgorzata Dygas: Twój przyjaciel Płatnik, Gazeta Ubezpieczeniowa, 2001-01-31
Na miejsce przyjechała policja i straż pożarna. Zaczęły się negocjacje. W gotowości byli cały czas antyterroryści. Desperat nie wiedział, że jego córka nie żyje, a policjanci nie wyprowadzali go z błędu. W pewnym momencie jedna z policjantek przebrała się w rzeczy jego córki [...].
źródło: NKJP: (Leś): Zabił swoją córkę, Dziennik Bałtycki, 2005-05-16
- Czy ty wiesz, dziecko, co ja tu robię? Jak ja tu spędzam czas? - pyta mama, próbuję odgadnąć, że pewnie czyta, spaceruje, modli się, rozmawia z siostrami, ale mama triumfalnie wyprowadza mnie z błędu: - Ja tylko siedzę na łóżku i czekam, kiedy mnie stąd zabierzesz.
źródło: NKJP: Hanna Samson: Miłość reaktywacja, 2004
Greta uważała widocznie, że znalazła w Edycie przyjaciółkę i przyszłą współuczestniczkę w jej przekonaniu szampańskich, a w istocie przecież żałosnych pijatyk w oficerskim kasynie, a Edyta nie miała ochoty wyprowadzać jej z błędu [...].
źródło: NKJP: Andrzej Zbych (Andrzej Szypulski, Zbigniew Safjan): Stawka większa niż życie, 1967
Często jest tak, że ktoś dzwoni i umawia się z nami na wizytę w warsztacie, trafia do konkurencji, gdzie… nie jest wyprowadzany z błędu, że to nie z tymi osobami był umówiony na montaż instalacji LPG, diagnostykę czy naprawę pojazdu.
źródło: Internet: temat.net
-
typ frazy: fraza czasownikowa
ndk, pch; odmienny: wyprowadzaćodpowiednik aspektowy: ktoś wyprowadził z błędu kogoś