między nami mówiąc

między nami
  • nadawca uważa, że poza tym, co jest mówione na temat tego, o czym mowa, należy powiedzieć jeszcze coś, o czym nie sądzi, aby ktoś inny niż rozmówca mógł to zrozumieć tak, jak chce nadawca
  • często jako wtrącenie wydzielane z tekstu przecinkami bądź myślnikami

  • wykładnik rozszerzania

  • Nie pozwolą ci być ani Żydem, ani Polakiem, ani poetą, ani w ogóle sobą. A poza tym, między nami mówiąc, co to znaczy, żeby Żyd chciał być tutaj poetą?... Po co ci to?

    źródło: NKJP: Henryk Grynberg: Życie ideologiczne, osobiste, codzienne i artystyczne, 1998

    Są proszę pana, kwadrygi, niewątpliwie pan słyszał. Cztery konie zamiast jednego! A nie nawiązuje pan kontaktu fizycznego z żadnym, stoi pan w dwukołowym pojeździe i daje się wieźć. Między nami mówiąc, będzie to dla pana wysiłek symboliczny, w istocie pozorny, wirtualna rozrywka, ale adrenalina, tak, tak, bez niej obejść się nie możemy, a więc, oczywiście, wysoki poziom adrenaliny, triumf i najwyższy możliwy prestiż.

    źródło: NKJP: Jacek Bocheński: Tyberiusz Cezar, 2009

    To mi przypomina dowcip o dziewczynce, którą siostra pytała na religii, kim chce zostać, kiedy dorośnie. A dziewczynka odpowiada: prostytutką. Kim? Prostytutką, proszę siostry. To dobrze, dziecko, bo już się przestraszyłam, że protestantką. A więc módlmy się, bracia i siostry, aby nasz brat Ben nie okazał się protestantem. Co, między nami mówiąc, jest bardzo prawdopodobne.

    źródło: NKJP: Kinga Dunin: Obciach, 1999

    Owszem, tak jak każdy normalny człowiek chciał, żeby ludzie, którzy go otaczają, byli szczęśliwi. Potrzebował tego zapewne po to, żeby dzięki temu i on mógł się poczuć szczęśliwszy. Ale, między nami mówiąc, niedola innych obchodziła go niewiele.

    źródło: NKJP: Mirosław M. Bujko: Złoty pociąg, 2006

  • część mowy: partykuła

  • między nami mówiąc _
    ograniczenia zakresu użycia:
    nie: Cz. t. rozk.
    szyk: wewnętrzny: zmienny: możliwość przeniesienia członu  mówiąc  na pozycję pierwszą
    zewnętrzny: zmienny: neutralna antepozycja
Data ostatniej modyfikacji: 30.12.2018