notabene
-
nadawca uważa, że poza tym, co jest mówione na temat tego, o czym mowa, należy powiedzieć jeszcze to, aby wiedzieć wszystko, co ważne na dany temat
-
wykładnik rozszerzania
-
Za dobry przykład może tu posłużyć uniwersytecki marzec 1968: przed dojrzałą Deklaracją ruchu studenckiego z 28 marca była przecież żywiołowa samoorganizacja wokół hasła wolności słowa. „Arbitralność i niejawność” cenzorskich działań sprzyjały oskarżeniom, notabene niebezzasadnym, że władające w kraju elity to „dyktatura ciemniaków”.
źródło: NKJP: Aleksander Pawlicki: Kompletna szarość. Cenzura w latach 1956-1972. Instytucja i ludzie, 2001
Mistrzowie Zachodu [...] z Utah pokonali obrońców tytułu mistrzów NBA, Chicago Bulls 104:96 (był to notabene jedyny mecz tych drużyn w tym skróconym sezonie).
źródło: NKJP: NBA wystartowała!, Dziennik Polski, 1999-02-08
Nowości, które notabene bardzo wolno przyjmowały się na konserwatywnej wsi, pojawiały się sporadycznie w chatach najbogatszych chłopów, których stać było na zakup mebli czy sprzętów domowych.
źródło: NKJP: Andrzej Chwalba (red.): Obyczaje w Polsce. Od średniowiecza do czasów współczesnych, 2005
Odpowiedziałem, że nie kontestuję ładu politycznego, a tylko obyczaje panujące w mediach i w życiu politycznym. Notabene powinienem był dodać, że obecny ład polityczny bardzo mi odpowiada, gdyż tylko w nim mam możliwość zostania ambasadorem - w PRL było to niemożliwe, gdyż stanowiska były dla partyjnych i grzecznych.
źródło: NKJP: Daniel Passent: Choroba dyplomatyczna, 2002
Czego plan? Opanowania ich lub zniszczenia, notabene - genialny.
źródło: NKJP: Torańska Teresa: Oni, 1997
-
część mowy: partykuła
podklasa: rozszerzająca
-
notabene _ szyk: zmienny: neutralna antepozycja
partykuła kontekstowa -
łac. nota bene 'zauważ dobrze'