swoją drogą
-
nadawca uważa, że w związku z tym, co jest mówione o tym, o czym mowa, należy powiedzieć jeszcze coś, co pozwoli spojrzeć na to, co zostało powiedziane, z innego punktu widzenia
-
często jako wtrącenie wydzielane z tekstu przecinkami bądź myślnikami
-
wykładnik rozszerzania
-
Zwykle mają po kilkanaście lat. Są uczniami. Podobno z „dobrych domów”. Swoją drogą - co to dzisiaj znaczy „dobry dom”? Kto i według jakich kryteriów potrafi to ocenić?
źródło: NKJP: Tomasz Raczek: Pies na telewizję, 1999
Zanim jednak cała uroczystość się odbyła, wygłodniałych rycerzy, w pełnym rynsztunku, można było spotkać na „biesiadzie” u Mc Donald'sa. Można więc przypuszczać, że najlepsze przed walką są hamburgery, a swoją drogą ciekawe jak wyglądał np. średniowieczny bar szybkiej obsługi.
źródło: NKJP: (BEA/KKP): Hamburger najlepszy przed (spóźnioną) walką?, Gazeta Wrocławska, 1999
Że ten tu, co coraz mocniej mnie przytula (musi być swoją drogą nieźle pijany, czuję zapach wódy), co coraz mocniej przytula się do mojego policzka, zaraz wyjmie nóż i utnie mi palec.
źródło: NKJP: Piotr Krawczyk: Plamka światła, 1997
Oj, mała, tu nie trzeba studiować psychologii... Trzeba natomiast podnieść ciężki, tłusty tyłek. Swoją drogą, musisz mniej jeść, mniej się napychać tymi dmuchanymi bułami, cholernymi gąbczastymi frytkami. \
źródło: NKJP: Dawid Bieńkowski: Nic, 2005
Chris Matyszczyk z największej polskiej agencji reklamowej Ammirati Puris Lintas uważa, że pokazując gołego mężczyznę nowy tygodnik raczej nie zyska wiarygodności intelektualnej. - Dość ciężkawy ten dowcip - ocenia Matyszczyk. - A swoją drogą, jeśli te fakty są nagie, to czemu penis faceta na zdjęciu jest przysłonięty?
źródło: NKJP: Marta Bratkowska: Jak reklamuje się nowy tygodnik, Gazeta Wyborcza, 1997-02-25
-
część mowy: partykuła
podklasa: rozszerzająca
-
swoją drogą _ szyk: wewnętrzny: stały
zewnętrzny: zmienny: neutralna antepozycja
obligatoryjny poprzedzający kontekst