tak na marginesie

na marginesie mówiąc
  • nadawca uważa, że poza tym, co jest mówione na temat tego, o czym mowa, należy powiedzieć jeszcze coś o czymś innym, co sprawia, że więcej na dany temat wiadomo
  • często jako wtrącenie wydzielane z tekstu przecinkami bądź myślnikami

  • wykładnik rozszerzania

  • Przeczytali, ale w pewnym wyborze - Malczewskiego nie było w tamtym kanonie, także Krasińskiego nie było, bo ci dwaj kochali dawną szlachecką Polskę. Za dwa złote czterdzieści groszy można było natomiast przeczytać Pana Tadeusza, bo to było wtedy dzieło (właściwie nie wiadomo dlaczego - to też jest do zbadania) wystarczająco postępowe. Tak na marginesie, jest kwestią bardzo ciekawą, co kiedy było u nas postępowe, a co nie - i co teraz jest postępowe, a co nie, i dla kogo.

    źródło: NKJP: Jarosław Marek Rymkiewicz: Rozmowy polskie w latach 1995-2008, 2009

    Gdyby mini prowokowało, to na wszystkich plażach świata odbywałyby się gwałty. A tak na marginesie: dlaczego nikt nie gwałci facetów w krótkich spodenkach?

    źródło: NKJP: Kontrowersje, Cosmopolitan, 2000

    Światowa praktyka gospodarcza dowodzi, że małe może jest i piękne, ale duży może więcej. Przy czym lepiej, kiedy tendencje konsolidacyjne, zwykle dość kosztowne i niepewne co do efektów, rodzą się oddolnie. W przeciwieństwie do inicjatyw centralnych, państwowych ( tak na marginesie: występujących również w Polsce).

    źródło: NKJP: Marek Śliperski: Koncentracja a konkurencyjność, Gazeta Ubezpieczeniowa, 2006-05-30

    Ale jeszcze tylko powiem. Puste ręce? To nie jest tak, panie pośle. Nigdy się z pustymi rękoma nie wraca. Otóż ja jestem zwolennikiem rozmów, rozmów, rozmów. W końcu coś do rąk trafi. Ale to tak na marginesie.

    źródło: NKJP: Kancelaria Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej: Stenogram z 64. posiedzenia Komisji Śledczej 20 kwietnia 2005 r.

  • część mowy: partykuła

  • tak na marginesie _
    Zd.
    ograniczenia zakresu użycia:
    nie: Cz. t. rozk.
    szyk: wewnętrzny: stały
    zewnętrzny: zmienny: neutralna antepozycja
    obligatoryjny poprzedzający kontekst
Data ostatniej modyfikacji: 29.02.2016